Acai Üzümü

0
279
Açai Üzümü
Açai Üzümü

Acai Üzümü Nedir?

Açai üzümü diğer adıyla açai berry meyvesi daha birkaç sene öncesine kadar adını bile duymamamıza rağmen son zamanlarda çok büyük ilgi görmektedir. Açai üzümü Güney Amerika’nın amazon ormanları diye bilinen yağmur ormanlarında yetişmektedir. Bir tür palmiye ağacının üzümüdür. Ülkemiz de bazen yaban mersiniyle karıştırılsa da tropik bir meyve olan açai üzümü sadece rengi ile yaban mersinine benzemektedir. Sıcak ve yağmurlu havaları seven açai üzümü iki buçuk santimetre büyüklüğündedir. Tadı ne ekşi ne tatlı kısacası mayhoş diye tarif edebileceğimiz bir kıvamdadır.

Açai üzümü direk toplandıktan sonra yenmemesi gereken bir meyvedir direkt yemek insan sağlığı için zararlı olabilir. Üretildiği topraklarda genellikle toplandıktan sonra iyice ıslatılır ve daha sonra ezilerek lapa haline getirilerek tüketime hazır hale getirilir. Açai üzümlerinin raf ömürleri çok kısadır. Bu sebepten dolayı başka ülkelere gönderile bilmek için kurutulup toz haline getirilir ya da preslenerek meyse suyu yapılır.

Ayrıca buzlu meyve püresi haline getirilmiş çeşitlerini de raflar da görmek mümkündür. İnsan sağlığı için pek çok faydası kanıtlanmış açai üzümü kozmetik sektörünün de dikkatini çekmiş şampuanların, duş jellerinin hatta vücut kremlerinin de içinde kullanılmaktadır.

Acai Üzümünün Faydaları

 İnsana enerji veren açai üzümü bu yönünden dolayı özellikle sporcular tarafından fazlaca tüketilse de faydaları bununla sınırlı değildir. Mor renginin sayesinde kazanmış olduğu antioksidanlık özelliği ile kanseri tamamen önleyemese de kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca insan vücudunu toksik maddelerden arındırarak daha güçlü bir bağışıklığa sahip olmamızı sağlar. Cildimizde ki hücrelerin hızlı yenilenmesine yardımcı olarak daha parlak bir cilde sahip olurken daha genç göstermemize yardımcı olur.

Kozmetik sektörü de bu özelliğinden yaralanmaktadır. Kanımızda ki kolesterol seviyesini düşürür. Ödemi attırarak hızlı yağ yakmamızı ve dolayısıyla daha kolay kilo vermemizi sağlar. Beyin fonksiyonlarımızın daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. İçinde bulundurduğu lif sayesinde şişkinlik yapmaz ve sindirim sistemimizi destekler.

Böylece kabızlık sorunumuzu ortadan kaldırır. İçerisinde bulundurduğu amino asitler sayesinde sağlıklı bir kas sistemine sahip olmamızı sağlar. Bir meyve olmasına rağmen amino asit açısından neredeyse yumurtaya denktir. Ayrıca sahip olduğu lifler tokluk hissimizi arttırır. Bu saydığımız özelliklerinden dolayı geleceğin süper besinleri arasında sayılmaktadır.

   Ülkemiz de açai üzümünü internet üzerinden ya da gurme ürünler satan marketlerden bulmamız mümkündür.

     Acai Üzümünün Besin Değeri

 100 gram açai üzümü 70- 80 kalori eder. Ayrıca 100 gram açai üzümünün içinde 5 gram yağ, 1,5 gram doymamış yağ, 4 gram karbonhidrat, 2 gram şeker, 2 gram lif bulunmaktadır.

   100 gram açai tüketimi sayesinde günlük A vitamini ihtiyacımızın 15 ini, günlük kalsiyum ihtiyacımızın %2 sini karşılamaktadır. İçinde ayrıca bol mineral barındırmaktadır.

Bu kadar çok faydaya sahip açai üzümünü tüketirken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi toplanır toplanmaz direkt tüketilmemeli tüketilmeden önce çekirdeği çıkartılmalıdır. Bizim ülkemiz gibi kendisi yetiştiremeyen ülkeler için ise dikkat edilmesi gereken hususlar biraz daha farklıdır. Hangi yolla paketlendiğine dikkat etmelidir. Bazı ürünler paketlenirken tadını arttırmak için fazlaca şeker ilave edilmektedir özelikle bu yüzden içeriğini iyice kontrol etmeliyiz.

Sağlığımız için faydalı bir şeyler yemek isterken vücudumuza fazla şeker yüklemesi yapabiliriz. Toz halinde satılan şekli insan sağlığı için en faydalı olanıdır. Toz halinde ki açai üzümünün meyvelik özellikleri, lif ve yağ oranı da daha fazla korunmaktadır. O yüzden toz halinde ki formlarını daha çok tercih etmeliyiz.

Bu kadar çok faydası kanıtlanan açai üzümünün yapılan araştırmalarda herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Fakat yine de birçok hastalığa iyi gelen açai üzümünü bir ilaç gibi değil tıpkı diğer besinler gibi düzenli ve dengeli beslenmeyi destekleyici bir meyve olarak tüketmek gerekmektedir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here