B5 Vitamini

0
218
B5 vitamini
B5 vitamini

Vücudumuzda meydana gelen hemen hemen her işlevin düzenli çalışması için B vitamini oldukça önemlidir. Metabolizma, sinir sistemi, hayati organlar, gözler, kaşlar ve saç için büyük önem taşır. Vücudumuz yakıt için karbon hidrat yağ ve protein gibi besin kaynakları üreten farklı enerji kullanır. B vitamini vücudun bu yakıttan faydalanması için yardımcı olurken besinleri enerji haline getirir. Vücuttaki reaksiyonları düzenleyen enzimlerin ve proteinlerin aktivitelerinde büyük rol oynar.

B5 Vitamini Nedir?

Bu yüzden B5 vitamini vücudumuzun sağlığı için büyük önem taşımaktadır. B 5 vitamininin diğer adı pantotenik asittir. Vücutta ki tüm canlı hücrelerde bulunan suda çözünme özelliği bulunan bir vitamin türüdür ve vücutta depolanmaz. B5 vitamini alyuvarların yenilenmesinde ve vücudun enerji üretiminde de büyük rol oynar.

B 5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel ürünlerde bulunur. Dengeli   beslenen kişilerde eksikliği görülmez. B 5 vitamininin en önemli görevi karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji elde edilmesine yardımcı olur. Bütün B grubu vitaminler enerjik olmanızı sağlar. B 5 vitamini sayesinde üretilen koenzin A’nın en büyük görevi hücreleriniz de yağ ve şekerin yakılmasıdır. Böylelikle kaslarınız rahat hareket ederek yaşamınıza daha kolay devam edersiniz. 

B5 Vitamininin Faydaları

Yapılan bir araştırmaya göre B 5 vitamini yaraların iyileşmesinde rol oynarken ameliyat geçirmiş insanlara B 5 takviyesi yapılarak hızla iyileştiği görülmüştür. Cildi nemlendirerek sivilcelerinde ciltte azaldığı yönünde bilgiler vardır.

B 5 vitaminini normal alan insanlarda kolesterolün azaldığı ve buna bağlı olarak kalp, diyabet hastalığı da ortadan kalktığı kanıtlanmıştır. B 5 vitamini beyni kuvvetlendirirken kan üretimine katkı da bulunur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonlarını desteklemekle beraber sinir sisteminin çalışmasında da önemli rol oynar.

B5 vitamini yaraların iyileşmesinde, stresle ve depresyonla savaş, alerjik rahatsızlıklarının giderilmesinde, karaciğer sirozu, kabızlık sorunlarında, yorgunluk ve mide rahatsızlıklarında faydası çoktur. Her vitaminin saçlar üzerinde belli oranda etkisi bulunmaktadır.

Ama bazı vitaminler saç için daha çok önem taşımaktadır. Bu vitaminler A, B, ve C vitaminleridir. B 5 vitamini ise saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan bir vitamindir.  En önemli rolü saçın büyüme dönemini hızlandırması ve saç tellerinin sağlam olmasına yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olurken saç dökülmesini önlemek için B 5 vitamini kullanılır. Dökülen saçların kıl köklerini kuvvetlendirerek sağlıklı uzamasını sağlar.

B 5 vitamini bütün hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunduğu için insan vücudunda eksiklik ve fazlalık çok rastlanmaz. B 5 vitamini eksikliği çok nadir görülecek bir durumdur çünkü bütün yiyeceklerde B 5 vitamini bulunmaktadır. Genelde çok açlık çeken kişilerde görülür. Olası B 5 vitamini eksikliğinde görülecek reaksiyonlar şunlardır;

1 – Yorgunluk hissi

2 – El ve ayaklarda karıncalanma

3 – Cilt sorunları

4 – Kaslarda kasılma

5 – Bağırsak bozuklukları

6 – Uyku bozukluğu

7 – Şiddetli kusma

B5 vitamininin vücutta fazla görüldüğü durumlarda ishal ile karşılaşılabilir ve eğer bayanlarda regli durumu söz konusuysa regli süresi artabilir.

Günlük b 5 vitamini alımı cinsiyet ve yaş grubuna göre değişim gösterir.

B 5 vitamin birçok yiyecekte yer alıyor.  B 5 vitamini en zengin olarak hangi besinlerde bulunur dersek; mantar(3.59 mg), yumurta(1.53 mg), kırmızı et(1.61 mg), ay çekirdeği(7.06 mg) ve patates(0.88 mg) te bulunmaktadır.

B5 vitamini aynı zamanda süt, domates ve brokoli besinlerinde de oldukça çok bulunmaktadır. Tam yağlı inek sütünde bulunan B 5 vitamini her bir bardakta 2-3 gram vitamin içerir. Peynir de bulunan B 5 vitamini ise 0.5 ila 1 mg’dır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here