B6 Vitamini

0
210
B6 vitamini
B6 vitamini

B6 Vitamini Nedir?

  Sağlıklı yaşamamız için vazgeçilmez bir unsur olan vitaminlerin bir kısmı vücudumuz tarafından üretilebilmektedir. Fakat vücudumuzun gereksinim duyduğu bazı vitaminler ise sadece dışarıdan besinler yoluyla sağlanmaktadır. Vitaminler genel olarak suda eriyebilenler ve yağda eriyenler olarak iki gruba ayrılır. B grubu vitaminler suda eriyenler kategorisine girmektedir.  Sekiz adet b grubu vitamin bulunmaktadır ve b6 vitamini de bunlardan birisidir.

B6 Vitamini Faydaları

B6 vitamininin vücutta ne işe yaradığına bakacak olursak en önemli görevi pekçok enzimin üretilmesine yardımcı olur ve çeşitli genleri harekete geçirerek metabolizmamızın düzenlenmesini sağladığını görürüz. Ayrıca Kan damarlarını koruyucu etkiye sahip olan B6 vitamini kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azaltarak aynı zaman da tansiyon ve kolesterolün düşmesinde de rol oynar.

Beynin gelişimine ve beyinsel işlevlerin yapılmasına yardım eder. Özellikle hafıza ile ilgili problemlerin giderilmesinde önemli rol oynayan B6 vitaminin faydalarını sayarken Alzheimer tedavisindeki olumlu etkilerini de söylemeyi unutmamalıyız. B6 vitamini vücut enerjisinin düzenlenmesinde, konsantrasyonun güçlendirilmesinde önemli rol oynarken seratonin hormonunun üretilmesinde görev alarak ruh halimizi olumlu yönde etkiler ve mutlu olmamızı sağlar.

Özellikle öğrenme zorluğu ve davranış bozukluğu olan çocuklarda B6’nın yararlı olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Hemoglobin üretiminde rol alır ve kansızlık belirtilerini azalmasına yardımcı olur. Göz sağlığının da korunmasını sağlayan B6 vitamini eklem iltihaplarının oluşmasını önlemekte oluşan ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Özellikle bayanlar için adet öncesi meydana gelen olumsuz durumların hafiflemesine ve hamilelik dönemindeki bulantıları azaltan bu vitamin çok önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüz de her geçen gün sayısı artmakta olan astım hastalarının atak sayılarını azaltabilen B6 vitamini bu yönüyle de oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca uyku düzenlenmesine yardımcı olup dalmayı kolaylaştırdığı ve otizm tedavisinde de destekleyici rol oynadığı da uzmanlar tarafından kanıtlanmış bulunmaktadır.

    Pekâlâ vücudumuz için bu kadar önemli ve gerekli olan B6 vitaminin vücudumuzda yeteri miktarda bulunmadığını nasıl anlarız? Bu sorunun cevabını ise birkaç madde de toplamak mümkün. 

 1. Duygu durum bozuklukları ve depresyona yatkınlık. Sinirlilik hali ve psikolojik problemler ilk gözümüze çarpan durumlardır.
 2. Kas ağrıları
 3. Sürekli yorgunluk hali
 4. Migren atakları
 5. Adet dönemi rahatsızlıklarının artması
 6. Kansızlık
 7. Hafıza zayıflaması
 8. İştah azalmasıyla birlikte gelen kilo kaybı
 9. Uykusuzluk ve uyku bozuklukları gibi durumlar ve belirtiler B6 vitamini eksikliğinde sıkça rastlanmaktadır.

B6 Vitamini Nelerde Bulunur

B6 vitamini doğadaki sebze, meyve ve tahıllarda bolca bulunmaktadır. B6 vitamininin bulunduğu besinleri şu şekilde sıralaya biliriz.

 • Kepekli tahıllar : Buğday kepeği ve pirinç B6 vitamini yönünden en zengin kaynaklardan biridir. Besinler ile alınan B6 oranını arttırmak için kepekli olan ekmek türleri, esmer pirinç ve yiyeceklerimizde ki kepekli ürünleri arttırmalıyız.
 • Kurutulmuş baharatlar : Acı toz biber, kuru nane, tarçın, adaçayı, biberiye, kekik, zerdeçal, fesleğen ve sarımsak tozu zengin B6 içerir. Bu şekilde yemeklerimizi tatlandırırken aynı zamanda B6 gereksinimini karşılamış oluruz.
 • Antep fıstığı : 100 gramlık antep fıstığı tüketimi günlük  B vitamini ihtiyacının neredeyse %85’ini karşılarken bir avuç Antep fıstığı ise günlük olarak tüketildiğinde B6 gereksiniminin %25’ini karşılama özelliğine sahiptir.
 • Sarımsak : günümüzde doğal antibiyotik olarak bilinen ve çokça ilgi gören sarımsak B6 yönünden de oldukça önemlidir ve günde bir diş sarımsak tüketimi ile günlük B6 vitamin ihtiyacımızın yaklaşık %2’si karşılaya biliriz.
 • Ciğer : Özellikle sığır ciğeri ve hindi ciğeri içerik olarak zengin B6 vitamini içerir. Yağ oranı da dikkate alınarak haftada 1-2 kez 100 gramlık porsiyonlar halinde ciğer tüketilebiliriz.
 • Kuruyemişler : B6 vitamini açısından en zengin kuruyemiş olarak ilk ceviz karşımıza çıkmaktadır. Cevizin ardından onu ay çekirdeği takip eder. Ortalama 28 grama denk gelen 1 avuç ay çekirdeği günlük B6 ihtiyacımızın %11’ini karşılamamızı sağlar.
 • Kuruyemişlerin genelde hepsinde B6 vitamini bulunmakla birlikte susam ve susamdan yapılan tahinde bunların arasında sayılabilir. Özellikle çiğ fındık ise potasyum ve bakır oranından zengin olmakla birlikte B6 açısından da dikkat çekmektedir.
 • Balık : En az haftada iki kere sofralarımızdan eksik etmemiz gereken balık ise B6 açısından da zengin olup özellikle somon ve morina balığı bu açıdan öne geçmektedir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here