Biyotin

0
909
Biyotin
Biyotin

Biyotin Nedir?

B7 ve H vitamini olarak bilinen biyotin cilt ve saç sağlığı için oldukça önemli, iyileştirici yapıda vitaminlerdendir. Almancada ‘haar’ = saç ; ‘hout = cilt’ anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden H vitamini ismini almaktadır. Bu nedenle H vitamini olarak anılan biotin ‘Güzellik Vitamini’ olarakta bilinir. B7 vitamini olarak adlandırılan biotin, sağlıklı bir metabolizmanın hayati parçasıdır ve önemli enzimler oluşumuna katkı sağlar. B vitaminlerinin genel yapısındaki gibi suda çözünür ve vücutta depolanmadan vücuda enerji sağlar. Aynı zamanda gıda yoluyla alınan yağ ve karbonhidratların sentezinde kullanılır.

Biotin genellikle saçları ve tırnakları güçlendirmek için kullanılır.

Bir çok sistem, cilt, sinirleri sindirim sistemi, metabolizma ve hücreler dahil olmak üzere biotinin bir çok etki alanı vardır. Vücudumuzda enerji olarak kullanılan yağ asitleri ve glikoz oluşumu için gereklidir.

Birçok insan cilt saç ve tırnakların sağlığını artırmak için biotin takviyeleri alır. Biotin eksikliği gözlemlenebilen bir durumdur. Bununla birlikte, hamile kadınlar gibi bazı gruplar, hafif formlarda biotin eksikliği yaşayabilir. Yapılan araştırmalara göre biotin takviyesi ile saç incelmesi olan kadınlarda önemli düzeyde saç büyümesi yarattığı gözlemlenmiştir. Vücuttaki biotin eksikliğinden kaynaklı biyotin eksikliği, tırnak kırılmalarına ve saç seyrelmesine yol açabilir. Biotin takviyesi ile saçın incelmesi önlenebilir, cilt ve tırnak tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.  B7 yani biotin diyabet tedavisinde de yardımcıdır. Yapılan bir çalışmada tip 2 diyabetli hastalarda  glikoz metobolizmasını geliştirdiği bulunmuştur. Biotin, diyabetin bir semptomu olan periferal nöropatinin tedavisinde yararlı bulundu.

Çiğ yumurta yemek de biotin eksikliğine neden olabilir. Çiğ yumurta akı, biotine bağlanan ve emilimini engelleyen ‘avidin’ adı verilen bir protein içerir. Avidin pişirme sırasında etkisiz hale gelir, bu nedenle pişmiş bir şekilde tüketilmesinde sakınca yoktur.

Biotin İçeren Besinler

Biotin çok çeşitli gıdalarda bulunur,

 Biotin içeren besinler şunlardır; ciğer, karnabahar, somon, havuç, muz, soya unu, buğday tohumu, tam tahıllar, kepekli ekmek, yumurta – süt ürünleri, fındık ve tavuk gibi gıdalar.


Yumurta sarısı
Peynir
Soya fasulyesi ve fıstık gibi baklagiller
Yapraklı yeşillikler
Karnabahar
Mantarlar
Fındık ve fındık yağı
Ayrıca, bağırsak bakterileriniz bir miktar biotin üretimi sağlar. Kendi başına ya da karışık vitamin takviyelerinin bir bileşeni olarak bir takviye olarak da mevcuttur.

Biotinin Faydaları

Biotin vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan suda çözülebilen bir B vitaminidir. Hamilelik ve emzirme döneminde önemli bir kaynaktır. Ek olarak biotin saçın, cildin ve tırnakların sağlığı için önemli olması ile birlikte 7 ana yararını da şöyle açıklayalım.

1 – Makrobesin Metabolizması


Biotin enerji üretimi için önemlidir. Örneğin, birkaç enzimin düzgün çalışması için biotine ihtiyac vardır.

Bu enzimler karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Biotin bu besinlerin metabolik süreçlerinde kritik adımları başlatır.

Biotinin bu aşamadaki görevi:

Glukoneogenez: Metabolik yol olan glukoneogenez, amino asitler gibi karbonhidrat dışındaki kaynaklardan glikoz üretimini mümkün kılar. Biotin içeren enzimler bu süreci başlatmaya yardımcı olur.
Yağ asidi sentezi: Biotin, yağ asitlerinin üretimi için önemli olan reaksiyonları aktive eden enzimlere yardımcı olur.
Aminoasitlerin parçalanması: Biyotin içeren enzimler, lösin dahil olmak üzere birçok önemli amino asidin metabolizmasında rol oynar.
Özetle: Biotin enerji üretiminde yardımcı olur. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alan bir dizi enzimi destekler.

2 – Kırılgan Tırnaklar

Kırılgan tırnaklar zayıftır ve kolayca yırtılabilir, bölünebilir veya çatlayabilir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini etkilediği tahmin edilen yaygın bir durumdur. Biotin kırılgan tırnaklara fayda sağlar. Bir çalışmada, kırılgan tırnak yapısına sahip 8 kişiye, 6 ila 15 ay boyunca günde 2.5 mg biotin verildi. Tırnak kalınlığı tüm 8 katılımcıda % 25 arttı. Tırnak bölünmesi de iyileşme göstermiştir.
Kırılgan tırnaklı 35 kişiden oluşan bir başka çalışmada, 1.5 ila 7 ay boyunca günde 2.5 mg biotin, katılımcıların% 67’sinde semptomlarda iyileşme saptandı.
Biotin eksikliği olanlarda tırnaklar kırılgandır kolayca bölünebilir veya çatlayabilir. Biotin takviyeleri tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olur.

 3 – Saç Sağlığı

Hamilelik ve emzirme döneminde biotin önemlidir. Yaşam standartları, biotin için artan bir gereksinim ile haline gelmiştir .
Aslında, hamile kadınların% 50’sinin hafif bir biotin eksikliği geliştirebileceği tahmin edilmektedir. Bu durum iyi olma halini biraz etkilemeye başlayabileceği gibi belirgin semptomlara neden olacak kadar şiddetli olmadan da atlatılabilir.
Gebelikte vücutta daha hızlı biotin yıkımı olduğu için hızlı eksikliklerin olduğu gözlemlenmektedir.

Hamilelik sırasında bir biotin eksikliğinin, doğum kusurlarına neden olabilir.
Bu nedenle hamilelik sırasında ve emzirirken takviyeleri almadan önce daima doktorunuza veya diyetisyen / beslenme uzmanınıza danışmayı unutmayın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, biotin gereksinimleriniz yükselebilir.Biyotin, saç büyümesi ve sağlıklı, daha güçlü saçlarla ilişkilidir. Bununla birlikte, biotin eksikliği saç dökülmesine yol açabilir, bu da vitaminin saç için önemli olduğunu gösterir.
4 – Diyabetli Kişilerde Azalan Kan Şekeri


Tip 2 diyabet, metabolik bir hastalıktır. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve bozulmuş insülin fonksiyonu ile karakterizedir. Araştırmacılar, biotin takviyelerinin tip 2 diyabetiklerde kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediğini incelemişlerdir.
Bazı kanıtlar, diyabetli bireylerde kandaki biyotin konsantrasyonlarının sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında daha düşük olabileceğini göstermektedir .
Bununla birlikte, birçok kontrollü çalışma, biotin takviyeleri ile birlikte mineral krom ile birleştiğinde, tip 2 diyabetli bazı kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir. Krom ile birleştirildiğinde, biotin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.

6 – Cilt Sağlığı


Biyotin eksikliği nedeni ile kırmızı, pullu deri döküntüleri gibi cilt sorunları yaşayabilirsiniz.
Biotin eksikliğinin ‘seboreik dermatit ‘ olarak adlandırılan bir deri bozukluğuna neden olabileceği düşünülmektedir.
Biotinin cilt sağlığındaki rolü, cilt için önemli olan ve biotin eksikliğinden dolayı bozulabilen yağ metabolizması üzerindeki etkisiyle ilişkili olabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here