Hyaluronik Asit

0
1522
Hyaluronik asit
Hyaluronik asit

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit (HA), vücudun bağ dokusu boyunca doğal olarak bulunan bir glikozaminoglikandır. Glikozaminoglikanlar basitçe uzun dallanmamış karbonhidratlar veya polisakkaritler olarak adlandırılan şekerlerdir.

Hyaluronik asit yaşlanmayı geciktiren bir madde olarak bilinir, yara iyileşme sürecinde çok önemli bir rol oynar, sarkma ve kırışıklıklara iyi gelir.

Hyaluronik asiti incelediğimizde, sadece bir bileşen değil, cilt bakım rutininiz için bir temel olduğunu anlarız.

Hyaluronik Asitin Faydaları

 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Etkin Nemlendiricidir.
 • Yara iyileşmelerine katkı sağlar.
 • Kırışıklık karşıtıdır.
 • Cilt elastikiyetini artırır.
 • Egzamada tedavi edici rol oynar.
 • Cilt tahrişlerine, kızarıklarına iyi gelir.

Hyaluronik asit kendi kütlesinin 1000 katı su tutma özelliği sayesinde nemlendirici özelliği görür ve ciltte su moleküllerini tutarak nemlendirir.

Yalnızca cilt bakımında değil aynı zamanda cilt tedavisinde de aktif rol oynar. Cilt beslenmesinin yanı sıra cildin su kaybetmesini engeller. Cilt yüzeyinde su kaybetme hızını yavaşlatarak cilt sağlığını korur.
Yapılan çalışmalarda çok etkili bir nemlendirici olmasının yanı sıra yara veya izlerin tedavisine de etki ettiği bilinmektedir.

Neden Hyaluronik Asit?

 1. Cildin nem oranını üst düzeye çıkarır.
 2. Cildin nemlendirildiği zaman, çizgiler ve kırışıklıklar (daha derin olanları bile) azalır, bu yüzden genç yaşlanmaya ayak uydurmak için çaresiz olan yaşlanan cildi olanlar için harika bir bileşendir.
 3. Herkes üzerinde harikalar yaratır. ‘Hyaluronik Asit, tüm cilt tipleri için uygundur.
 4. Son araştırmalar, Hyaluronik Asitin ayrıca antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve bunun da kirlilik ve diğer çevresel etkenler gibi kontrol altında olmayan serbest radikallere karşı bir kalkan gibi davranabileceği anlamına geldiğini ileri sürmektedir.

Hyaluronik Asit Cildinizi Nemlendirir
Cilde nem kazandırmanın bir yoludur. Cildi yumuşatmaya, göz kuruluklarını azaltmaya ve gözaltındaki torbaları açmaya yardımcı olabilir.

Vücudunuzda artan hyaluronik asit konsantrasyonu cildinizi nemlendirmeye ve kuruluk riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hyaluronik asit içeren takviyeler veya gıdalar burada önemlidir.

İyi bir hyaluronik asit konsantrasyonunun sağlanması kepek, genel kuruluk ve cilt sarkması gibi sorunları azaltabilir. Bunlar cilt yaşlanması ile ilgili sorunlardır.

Hyaluronik Asit İçeren Gıdalar

Kemik Suyu

Kemik suyu, kolajen seviyelerini arttırmak ve genel sağlığı teşvik etmek için popüler hale gelmiştir. Kemik suyu, sağlıklı bağırsak bakterilerini üretimi ile birlikte iltihap ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
Düzenli diyetinizde bulabileceğiniz en iyi hyalüronik asit kaynaklarından biridir.
Kemik suyu kolajen açısından güçlüdür çünkü normalde elde edemeyeceğiniz vitaminler barındır.
Pek çok avantajla, kemik suyu, hyalüronik asit seviyelerini arttırmak için en iyi yollardan biridir.

Badem ve Kaju Fıstığı

Badem ve kaju fıstığı önemli magnezyum kaynaklarıdır. Hyalüronik asit üretimini artırmada etkili rol oynar.

Soya Bazlı Gıda


Soya, Hyalüronik asit üretimini arttırmaktır.
Soya, izoflavon içerdiği için oluşur. Vücuttaki östrojen seviyelerini arttırmaya yardımcı olur, bu da daha sonra Hyalüronik asit üretimini arttırır.

Kök Sebzeler


Nişastalı kök sebzeler, hyaluronik asit seviyelerini arttırmak için çalışır. Bu tatlı patates ve normal patates olabilir.

Kök sebzelerin birçoğu hyaluronik asit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve sağlıklı bir diyete iyi bir katkı sağlar.

Taze Meyve


Meyvelerdeki C vitamininin varlığı, hyaluronik asit seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, C vitamini ve / veya magnezyum bakımından yüksek olan meyveleri tercih etmek gerekir.
C vitamini ve magnezyum açısından zengin olan meyve – sebzeler ; portakal, domates, avakado, kiraz, üzüm,mango, greyfurt.

Muz


Taze meyvelerin birçoğu, hyaluronik asit seviyelerini arttırmaya yardımcı olur. Fakat muz özellikle hyaluronik asit açısından oldukça zengin bir meyvedir. Doğrudan hiyaluronik acit içeren meyvelerden biridir.
Ayrıca hyalüronik asit üretimini arttırmaya yardımcı olan magnezyum ve C vitamini içerir.

Biberler


Sarı, turuncu ve kırmızı biberler hyaluronik asit seviyelerini arttırmaya yardımcı olan başka bir C vitamini kaynağı sunar.

Ayrıca şeker açısından düşüktür ve birçok diyete dahil edilmesi kolaydır. Aslında, biber, birçok yemek tarifine basit bir ektir, lezzet katmak için kullanılır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın sağlık için birçok fayda sağladığını biliyoruz.
Ancak, hyaluronik asit üretimiyle de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

İlk sebep magnezyumdur. Bitter çikolata, yeşil sebze veya badem kadar güçlü değildir ancak yine de önemli bir kaynaktır.
Bitter çikolata ayrıca hyaluronik asit üretimine de yardımcı olan çinko içerir.
Yapılan araştırmalar sonucunda çikolatanın cilt sağlığına da olumlu yönde etki eder. Bu etki, bitter çikolatadaki flavanollerle ilgilidir.

Fasulye
Fasulye, Hyalüronik asit seviyelerini arttırmaya yardımcı olan iyi bir magnezyum ve çinko kaynağıdır.

Hyaluronik Asit Tozu veya Takviyeler

Hyaluronik asit tozu, hyaluronik asit tabletleri veya sıvı hayaluronik asit destekleri ise hyaluronik asit seviyelerini doğrudan arttırmanın bir yoludur.

Özellikle cilt, eklemler ve gözler için hyaluronik asidin fayda sağladığı açıktır. Bazı durumlarda, serumda veya göz damlalarında olduğu gibi hyalüronik asitin dışarıdan da kullanılır.

Yukarıda belirtilen tüm yiyecekler, en önemli olanı kemik et suyu, ciğer ve yeşil bitkiler başta olmak üzere beslenmeye eklemek açısında güçlü kaynaklardır. Çeşitli yiyecekler diğer sağlık avantajlarını da sunmaktadır.

Yaşlandıkça, cilt hücrelerimizin ürettiği Hyaluronik Asit miktarı azalmaya başlar ve hücre oluşumu yavaşlayabilir. Çizgiler, kırışıklıklar ve sert dokular ortaya çıkar.
Gençliğinizi korumak istiyorsanız, Hyaluronik Asit’i anti-ageing cilt bakım rutininize dahil etmek kesinlikle iyi bir fikirdir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here