Kolajen Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0
9555
Kolajen alırken nelere dikkat edilmeli
Kolajen alırken nelere dikkat edilmeli

Tüketeceğiniz takviye edici gıda içeriğinde bulunan kolajenin hangi tipte olduğuna dikkat ediniz.

Kolajenin Tipi


Cilt sağlığınızın korunması ve yaşlanma belirtilerinin giderilebilmesi için tüketmenizin önerildiği kolajen Tip 1 Kolajendir.

Örneğin, tavuktan elde edilmiş kolajenler bu amaçla kullanılmamalıdır.
 

Kolajenin Hidrolize Olması

Tip 1 Kolajenin takviye edici gıda yolu ile kullanımı sonrasında etki gösterebilmesi için, mutlaka hidroliz edilmiş kolajen olması gereklidir.

Aksi taktirde emilimi uygun şekilde gerçekleşmez ve yararlanılamaz. 
Hidrolize kolajenin % 100 e yakın kısmı, yutulması sonrasında bağırsaklardan emilir ve içildikten 12 saat sonra kan plazmasında tespit edilebilir.
 
 

​ Özel patente sahip hidrolize kolajen içeren ürünler kullanılırken, ürün içerisinde bulunan kolajen miktarının, klinik çalışmada kullanılan günlük miktar ile aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Örneğin :


Klinik çalışmalarında günlük tüketim miktarı 2,5 mg olacak şekilde belirlenmiş hidrolize kolajenden yararlanılıyorsa, 2,5 mg dan daha fazla kolajen içeriğine sahip takviye edici gıda daha etkilidir sonucuna varılamaz.
 

  •  Özel patente sahip hidrolize kolajen içeren ürünlerin miktarı karşılaştırılırken, ürün formülasyonunda kullanılan kolajenin orjinine, yani elde edildiği hayvanın cinsine dikkat edilmelidir.

Örneğin :


Balıktan elde edilmiş hidrolize kolajen miktarı ile sığırdan elde edilmiş kolajen miktarı mg/gr ya da % olarak aynı olamaz.
Balıktan elde edildiği bilinen Peptan® isimli hidrolize kolajenin yararlı etki gösterebilmesi için tüketilmesi gereken günlük miktarı klinik çalışması sonucu 10 gr olarak belirlenmiştir.
Sığırdan elde edildiği bilinen Verisol® isimli hidrolize kolajenin yararlı etki gösterebilmesi için tüketilmesi gereken günlük miktarı klinik çalışması sonucu 2,5 gr olarak belirlenmiştir.
 

Kolajenin Moleküler Ağırlığı

  • Özel patente sahip hidrolize kolajen içeren ürünlerin emilim oranı-etkinliği karşılaştırılırken, ürün formülasyonunda kullanılan kolajenin orjinine bağlı olarak molekül ağırlığının daha küçük olmasına dikkat edilmelidir.

Örneğin :


Balıktan elde edildiği bilinen Peptan® isimli hidrolize kolajenin moleküler ağırlığı 5.0 kD 
Sığırdan elde edildiği bilinen Verisol® isimli hidrolize kolajenin moleküler ağırlığı 2.0 kD

Moleküler ağırlığı küçük olan ürünün sindirimi daha yüksek ve daha kolaydır. 

  •   Tüketilmesi planlanan takviye edici gıda içeriğinde kolajen dışında bulunan içeriğe dikkat edilmelidir: Hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler vb.

İçeriği bütünsel etkinliğe sahip bir formüle sahip takviye edici gıda kullanımı her zaman tercih edilmelidir.
 

​ Tüketilmesi planlanan takviye edici gıda içeriğinde bulunan vitaminlerin Beslenme Referans Değeri (BRD) Yüzdesine dikkat edilmelidir. BRD ilgili vitamin için önerilen günlük alım miktarı anlamını taşımaktadır.

Örneğin :


Günlük alım miktarı 15 ml olarak belirlenmiş bir ürün içerisinde 60 mg Vitamin C bulunuyorsa, bu ürün ile C vitamini için önerilen günlük alım miktarının % 100’ ü karşılanıyor demektir. Benzer şekilde;
Günlük alım miktarı 15 ml olarak belirlenmiş bir ürün içerisinde 2   mg Vitamin B6 bulunuyorsa, bu ürün ile B6 vitamini için önerilen günlük alım miktarının % 100’ ü karşılanıyor demektir. Yine;
Günlük alım miktarı 15 ml olarak belirlenmiş bir ürün içerisinde 300 mcg Biotin bulunuyorsa, bu ürün ile Biotin için önerilen günlük alım miktarının % 100’ ü karşılanıyor demektir.
 
Günlük alım miktarı 15 ml’den daha çok olan (40 ya da 50 ml gibi) takviye edici gıda içeriğindeki vitamin miktarları ve BRD değerleri daha yüksek gibi düşünülse de, aksine ürün içeriğindeki yüzdelerine dikkat etmek gerekir.

Takviyenin İçeriğindeki Başka Maddeler

  •  Kolajen içeriğinden faydalanmak amacıyla tüketilmesi planlanan takviye edici gıda içeriğinde örneğin şeker, sodyum, iyot gibi kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterebilecek ve bazı kişiler için önerilmeyecek içerik maddesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Örneğin :


Antioksidan kaynağı olarak deniz kaynaklı yosun ekstrelerinin kullanıldığı bilinen bazı takviye edici gıdaların iyot ve sodyum açısından zengin olduğu bilinmektedir.
Kolajen kaynağı olarak balığı kullanan bazı takviye edici gıdalar formüllerinde şeker içeriğine sahiptir.
Bazı takviye edici gıdalar yüksek kaloriye sahip olduğu için, düzenli kullanımı sonrasında kilo alımına neden olabilirler. 
 

  • Kolajen içeriğinden faydalanmak amacıyla tüketilmesi planlanan takviye edici gıdanın aynı marka adı altında farklı ambalajları olabilir. Farklı ambalajla piyasaya arz edilen ürünlerin, markası aynı olsa da farklı içeriğe – hatta farklı tipte kolajen-sahip olabileceği unutulmamalıdır.
  • Ürünün kaç günlük kullanım içerdiğine dikkat edilmelidir. Bazı ürünler 7 günlük, bazılarıda 30 günlük kullanım içerebilir.Karşılaştırma yapılırken bu konu gözönünde bulundurulmalıdır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here