Kolajen Jelatin ve Hidrolize Kolajen

0
1402
Jelatin ve hidrolize kolajen
Jelatin ve hidrolize kolajen

Kolajen takviyesinden bahsederken jelatin ve hidrolize kolajen terimlerini mutlaka duymuşsunuzdur.

Kolajen, Jelatin ve Hidrolize Kolajen Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Elde ediliş sırasına göre : Kolajen > Jelatin > Hidrolize kolajen

Hayvansal ürünlerin doğal yoldan besin amaçlı kullanılması sonucu elde edilen kolajen hidrolize edilmemiş kolajendir. Hayvansal ürünlerin kaynatıldıktan sonra jelatinin besin amaçlı kullanılması sonucu elde edilen kolajen de yine hidrolize edilmemiş kolajendir. Vücut tarafından en kolay kullanılabilir kolajen hidrolize kolajendir.

Hayvansal ürünlerin doğal yoldan besin amaçlı tüketilmesi ile sindirim yolu ile faydalanılabilecek kolajen miktarı kısıtlıdır

En kolay emilebilen kolajen tipi küçük molekül ağırlığına sahip hidrolize kolajendir ve bu nedenle tüketiminden daha çok fayda sağlanır.

Hayvan eti kolajen eldesi amaçlı yendiğinde, sindirim sistemi emilimi sağlayacak kadar etkili değildir. Bir kemik veya kıkırdak parçasını yuttuğunuzu ve bunu sindirmeye çalıştığınızı düşünün. Çok parçalanmadan, bütün halde sindirim sisteminizden geçemeyecek ve büyük oranda bağırsak yolu ile atılacaktır.

İşte bu nedenle kolajenin genellikle yenmeden önce parçalanması gerekir.

Bu parçalama işlemi Bizim ülkemizde de geleneksel olarak kemiklerin ve/veya etli kemik parçalarının saatlerce kaynaması ve kolajen soğutulduğunda kaynatma kabı ve etlerin üstüne jelatinimsi bir tabaka elde edilmesi sayesinde yapılır. Ki buna jelatin diyoruz. Jelatin halinde tüketilen besin maddesinin sindirimi de yine çok kolay değildir.

Eğer jelatin modern yöntemler ile hidroliz edilirse, jelatin isimli yapıyı oluşturan protein zincirleri “peptitler” denilen daha küçük birimlere ayrılır. Hidrolize kolajen “önceden sindirilmiş jelatin ‘’ gibi düşünülebilir. Jelatini ön sindirime (hidrolize) uğratarak elde ettiğimiz peptidler, vücudumuzda emilmeye hazırdır.

Jelatin’in aksine, hidrolize kolajen peptidlerini barındıran içecekleri tükettiğimizde, kolajeni oluşturan peptidler doğrudan kan dolaşımına geçer ve ciltte, kemiklerde ve eklem bölgelerinde yapıcı etkisini gösterir.

Kolajen peptidleri zaten “sindirilmiş” olduğundan vücut onları hemen emer

Hidrolize kolajenin % 90’ından fazlası içimi sonrasındaki altı saat içinde emilir.

Bu, biyolojik kullanılabilirlik (=biyoyararlanılabilirlik) denilen tanımın varlığı anlamına gelir; Peptidler, ara sindirim ve emilim adımları olmaksızın vücutta kullanım için daha uygundur.

Özetle, hidrolize kolajenin içinde bulunan doğal bioaktif kolajen peptidlerin (=Bioactive Collagen Peptides® BCP) % 90’ından fazlası emilime uğrar.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here