Kolajen Kaybını Hızlandıran Etkenler

0
535
Kolajen kaybını hızlandıran etkenler
Kolajen kaybını hızlandıran etkenler


Kolajen,
 bir tutkala benzetilecek olursa organları birbirine bağlar bu sebeple yerinde bir benzetme olur. Kolajen yapısı itibarı ile amino asitler grubunda yer alır. Glisinler ve prolinler amino asitin yapı taşları görevini üstlenmektedirler. Kolajen; kemik ve kas sağlığı, tendonlar, eklemler gibi iskelet yapısını destekler. Bununla birlikte yararı bulunan bir diğer alan östrojen hormonunun salgılanmasına olan desteğidir. Adeta organizmayı ayakta tutan bir baston gibidir. 

Kolajenlerin yer aldığı besinler arasında ilk akla gelen sığır hayvanından elde edilen kemiklerin suda haşlanması ile ortaya çıkan sudur. Yani kısacası kemik suyunda bol miktarda kolajen bulunmaktadır.

Genç kalmanın ve şifanın kaynağı kemik suyudur. Kemik suyu kolajen yoğunluğu açısından zengindir. 

 Amerika’nın pek çok eyaletinde kolajen takviyesi sağlamak amacı ile açılmış kemik suyu satışı yapan kemik suyu kafeleri yer almaktadır. Kısık bir ateşte pişirilen kemikler, kolajen, glutamin, prolin,glisin gibi bileşenleri açığa çıkarır ve amino asitleri oluştururlar. 

Kolajen 25 li yaşlar da vücutta azalmaya başlar, 35li yaşlar dahilinde ise vücutta kolajen üretimi durur.

Kolajen Kaybı Nasıl Hızlanır

Kolajen kaybını hızlandıran bazı etmenler bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinen ve en tehlikeli olanı sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı sağlık üzerinde bilinen zararların yanı sıra kolajen kaybına da neden oluyor. Sağlık personelleri tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda sigara kullanan bireylerde kolajen kaybı sigara kullanmayan bireylere oranla çok daha hızlıdır.

Sigara içeriğinde bulunan nikotin maddesinin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinen gerçekler arasında yer alır. Nikotin bu zararların yanı sıra kolajen kaybını da hızlandırıyor. Ciltte sarkmalara ve yaşlı görünümlere kapı açan sigara kullanımı eklem ve kaslar üzerinde de ağrılara sebep olmaktadır. Kadınlar da sigara kullanımından kaynaklanan kolajen eksikliği doğum esnasında birtakım komplikasyonlara yol açıyor. Östrojen hormonunu olumsuz etkileyerek erken menapoza sebep olduğu da bilinmektedir.

Kolajen kaybını hızlandıran diğer tehlikeli bir etmende alkol tüketimidir. Alkol tüketimi bilindiği üzere pek çok hastalığı beraberinde getiren bir bağımlılıktır.

Siroz, cilt sarkıntıları, beyin damarlarında tıkanmalar gibi ciddi hastalıklara sebep olan alkol tüketimi bu hastalıkların yanı sıra vücutta kolajen kaybını da hızlandırıyor. Kolajen kaybının hızlanması ile burun kıvrımlarından ağız kenarlarına doğru çizgiler oluşur.

Yaşlı ve yorgun bir görünüme sebep olan bu çizgiler estetik ve psikolojik açıdan kişiyi rahatsız etmektedir.

Fazla Spor Kolajen Kaybını Etkilermi

Ayrıca çok yoğun spor aktiviteleri ile uğraşan bireylerde de kolajen kaybı hızlanır. Bol miktarda kolajen desteği alması gereken bireyler arasında en başta sporcular yer alır. Kolajen eksikliği nüksettiğinde tüketilen besinlerle bu açığı kapatmak pek mümkün olmayabilmektedir. Ek besin takviyesi olarak kullanılabilecek kolajen içeren ürünlerden faydalanmak gerekir.

Piyasa da pek çok kolajen desteği ürün bulunmaktadır. Farklı statüler de bulunan kolajen içerikli ürünler arasında kolajen hapları, kolajen maskeleri, kolajen içerikli içecekler, sıvı ve likit kolajen içecekleri yer almaktadır. Kolajen içeren bu tür ürünlerin kullanımı öncesi birtakım uyarıları dikkate almak gerekmektedir.

Örneğin; kolajenler hayvansal ürünlerde yoğun miktarda bulunduğu için bu tür kolajen içecekleri de hayvanların kemiklerinden elde edilen sulardan oluşmaktadır. Bu tür içeriklere sahip olan kolajenlerin tüketimi ile bireyler de alerjik reaksiyonlar baş gösterebilmektedir. Ayrıca hamile ve anneliğin emzirme döneminde olan bireylerin kolajen içerikli ürünleri kullanması uygun değildir. Bununla birlikte 18 yaş altında bulunan bireylerin kendi kolajenlerini üretme olasılıkları daha yüksek olduğu için kolajenden üretilen piyasa ürünlerini kullanmaları gereksiz ve uygunsuzdur.

Kolajen kaybını hızlandıran diğer etmenler arasında stresli ve yoğun çalışma şartlarıdır. Stresli ve kaygısı yüksek olan yaşam standartları kolajen kaybını hızlandıran diğer sebeplerdendir. Kolajen kaybı dengesiz ve yetersiz beslenme şartlarından da kaynaklanmaktadır.

Kolajen özellikle hayvansal ürünlerden elde edilen bir madde olduğu için yeterli ve dengeli düzeyde hayvansal ürün tüketimi şarttır. Günde 2 adet haşlanmış yumurta tüketen bireyler de günlük protein ihtiyacı karşılanmaktadır.

Fazla Güneş Kolajen Miktarını Azaltırmı

Kolajen kaybını hızlandıracak diğer faktör ise çok fazla güneş ışığına maruz kalmaktır. C vitamini eksikliği de kolajen kaybını hızlandırır. C vitamini eksikliği ile bağ dokular zarar görür ve kolajen ciltten koşarak uzaklaşır. Günlük hayatta kolajen desteği sağlayacak ürünlere ve aktivitelere yer vermek gerekmektedir.

Yeterli bir uyku düzeni en büyük kolajen destekçisidir. Sağlıklı yaşam şartlarında olan bireylerin kolajen kaybı çok daha yavaş ve ilerleyen yaşlarda görülmektedir. Sigara alkol kullanımından uzak durulmalı, gerekli kolajen desteği sağlayan ürünlerle beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Kolajen kullanımı ön gören her piyasa ürününe tamah etmemek gerekmektedir. Uzman kişiler tarafından önerilen kolajen desteği ürünler çok daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here