Kolajen Nedir

0
556
Kolajen nedir
Kolajen nedir

Kolajen Nedir

Kolajen; insan vücudunda en fazla miktarda bulunan bir proteindir.Tüm vücuttaki proteinin %25 – %35 ini kolajen oluşturur.

Vücudumuzun bir çok bölgesinde bulunur. Kemiklerde, tendonlarda, kaslarda, korneada, kan damarlarında, bağırsaklarda, vücudun tamamında bulunur desek yanlış bir tabir olmaz.

İnsan vücudunda 28 tip kolajen tanımlanmıştır.

Vücutta bulunan kolajenin % 90 ı Tip 1 kolajendir.

Tip 1 Kolajen

Tip 1 kolajen; cilt, tendon, damarlar ve kemikte bulunur.

Tip 2 Kolajen

Tip 2 kolajen; kıkırdakta bulunur.

Tip 5 Kolajen

Tip 5 kolajen; hücre yüzeyleri ve saçlarda bulunur.

Kolajenin Kullanım Alanları

Cilt yaşlanması tedavisi ve kırışık tedavisinde dermal dolgu maddesi olarak geniş bir kullanım alanı vardır.

Yanık ve yara tedavisinde kullanılan yapay cilt ikamelerinin yapımında kullanılır.

Hidrolize edilmiş kolajen, eklem ve kemik sağlığına yardımcı olmak, cilt sağlığını geliştirmek amacıyla gıda takviyelerinde kullanılır.

Gıda sektöründe kıvam artırıcı olarak, fotoğrafçılıkta, eczacılıkta ve kozmetik sektörüne kullanılır.

İnsan Vücudunda Kolajen

İnsan vücudu çocukluk ve gençlik yıllarında kolajen üretse de zamanla üretilen bu kolajen miktarı azalır ve yetersiz hale gelir ve cildimiz sahip olduğu esnekliği kaybeder. Çünkü cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran kolajendir.

Vücudumuzdaki kolajen üretimi yavaşladıkça çeşitli yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Örneğin ciltte meydana gelen sarkma ve buruşumalar kolajen üretiminin yavaşlamasından meydana gelir. Bunun yanında sigara, fazla miktarda güneşe maruz kalmak gibi etkenler de kolajen üretimini önemli derecede azaltan faktörler arasındadır. Selülit de kolajen üretiminin yavaşlaması ile ortaya çıkan problemlerin başında gelir.

Cilt inceldiği için selülit görünümü daha fazla belirginleşir ve artık derinin altında kalmaktan öteye gider ve görünür hale gelir.Kolajen aynı zamanda jele benzeyen pürüzsüz bir yapıya sahip olduğundan kemiklerimizi çevreler ve herhangi bir acı hissetmeden hareket etmemize olanak sağlar. İleri yaşlardaki insanların çoğunlukla diz ağrısı çekmelerinin nedeni budur.

Vücuttaki kolajen miktarını artırmada en önemli yöntem bol miktarda kemik suyu tüketmektir. Buna ek olarak sakatat ve yumurtanın beyazı da vücudun kolajen ihtiyacını desteklemede etkilidir.

İlerleyen yaşlarda vücutta kolajen iyice azaldığı için doğal olarak alınan kolajen yeterli olmayabilir. Bu ihtiyacı karşılamak için kolajenin özü sayılabilecek, likit kolajen, toz kolajen ve hap şeklinde kolajen takviyeleri piyasada yerini almıştır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here