Kolajen ve Eklem Sağlığı

0
858
Kolajen ve Eklem Sağlığı

Kolajen, insan vücudu için oldukça gerekli bir protein çeşididir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde belli bir miktarda vardır. Eklemlerimizde de kolajen vardır ve belli bir yaştan sonra azalmaya başlar. Vücutaki kolajenin azalması eklemlerde çeşitli rahatsıklıklarla kendini gösterir.

İnsan vücudunda kolajenin azaldığını fark etmesi oldukça kolaydır. Kolajen eksikliği gibi durumlarda, merdiven inip çıkarken, dizlerinizi büktüğünüzde ya da herhangi bir bacak hareketi esnasında bir ağrı oluşuyorsa şayet; bilinmeli ki, vücutta kolajen eksikliği meydana gelmiş demektir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi durumunda da ağrılar ortaya çıkar. Kolajenler birden fazla çeşide sahiptir ve her birinin insan sağlığı açısından farklı görevleri vardır. Eklem ağrıları için gerekli olan kolajen için de yine aynı durum geçerlidir.

Eklem Sağlığı İçin Hangi Tip Kolajen Gereklidir?

Tip 2 kolajen, eklem sağlığı için en önemli kolajen çeşididir. Hatta eklem kıkırdağı için olmazsa olmaz yapı taşıdır desek yanlış olmaz. Eklem kıkırdak yapısının, esnek, sağlam, dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar. Aynı zamanda da eklem sağlığının korunmasında en önemli rolü oynar.

Tip 2 Kolajen’in Eklem Sağlığı Açısından Önemi

Eklemlerde meydana gelebilecek kireçlenmelerin önüne geçer. Aynı zamanda ilerlemesine de engel olur.

Eklem kıkırdağının iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Eklem kıkırdağını desteklemekle görevlidir.

Eklem ağrılarını olabildiğince en az seviyeye indirir.

Kişinin rahat hareket etmesini sağlar.

Eklem ile ilgili sorunları olan kişilerde görülen rahatsızlıklarda, örneğin; spor sonucu oluşan zedelenmelerde, osteoartrit ve romataid artrit tedavisi uygulanan kişilerde, ağır antrenman yapması gereken kişilerde bu süreci daha hızlı hale getirmek için ek takviyeler uygulanması gerekmektedir. Yiyecek ve içeceklerden alınan kolajenlerin haricinde, kapsül ya da daha farklı yöntemlerle kolajen alınması gerekebilir. Bu süreçte uzman bir doktor tavsiyesi ile sürdürülebilir.

Görüldüğü üzere kolajen, insan vücudu için son derce önem teşkil eder. Yaşam boyu karşılaşılan fiziksel zorlukları daha az seviyeye indirmek için, kişinin sağlığına dikkat etmesi muhakkaktır. Bunun başında da sağlıklı beslenme, düzenli spor ya da hareket etmek gibi etkenler gelmektedir. Bilhassa eklem sorunlarının oluşmaması ya da erken yaşta görülmemesi için beslenmelere dikkat edilmelidir. Kolajen değeri zengin besinler tüketmek, sağlıklı yaşamanın başında gelir. Aksi takdirde vücutta bulunan kolajen miktarının azalması durumunda, birey eski yaşamına göre daha çok sağlık sorunları ile karşılaşır. Bu durum da sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler.

Eklemler gün içinde belki de en çok hareket eden bölgelerdir. Bu sebepten dolayı, eklem sağlığının korunması oldukça önemlidir. Hassas olan eklemlerde kolajen miktarı azaldığı zaman, birden fazla rahatsızlığa yol açabilir. Böylece ortaya çok fazla ağrılı problemler çıkar.

Eklem Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Eklem ağrısı yaş ortalaması git gide genç yaşlara indiği gözlemlenmektedir. Bunun en temel sebeplerinden birisi beslenme alışkanlıklarıdır. Eskilerde bu sorunun daha az görünmesinin sebebi, şüphesiz doğal ve organik beslenmektir. Ancak ne yazık ki günümüzde fast food alışkanlığı popülaritesi fazla olduğu için birden fazla rahatsızlıkla karşılaşmak mümkün. Kolajenhyalüronik asit gibi maddelerin zengin olduğu besin takviyeleri ile bir nebze olsun bu sorunun önüne geçebiliriz. 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here