Kollajen Nedir

0
3202
Kollajen Nedir
Kollajen Nedir

Kollajen vücudumuzun en önemli yapısal proteinlerinden biridir, cildimizin dayanıklılığını, yaşam süresini ve pürüzsüzlüğünü sağlar. Derideki proteinin %75’ini, vücudumuzdaki proteinin ise yaklaşık olarak % 25 – 35’ini oluşturur.

Amino asitlerin uç uca eklenmesiyle oluşturdukları kısa zincirlere “peptid”, uzun zincirlere ise “protein” denilmektedir. Kolajen (bazen kollajen veya kollojen olarak da tanımlanır) vücutta doğal olarak çözünmeyen, dokulara yapısal bütünlük sağlayan bir proteindir.

Vücudumuzda Bulunan Kollajen Tipleri

İnsan vücudunda en az 28 farklı kolajen tipi vardır.

Bununla birlikte, kolajenin büyük çoğunluğu tip1, tip2 ve tip3’ ten oluşur.

Tip I Kollajen

İnsan vücudunda en çok bulunan en baskın ve en güçlü olandır. Tendonlar, bağlar, organlar ve cilt de dahil olmak üzere vücudun önemli bölümleri ayrıca kemik oluşumuna yardımcı olur. Yara iyileşmesinde görev alan, cilde esnek ve elastik kalitesini veren kolajen tipidir.

İnsan vücudundanki kolajenin % 90 ı Tip1 dir.

Tip II Kollajen

Öncelikli olarak bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımına yardımcı olur. Eklem sağlığı, eklem ağrısı veya çeşitli artrit semptomlarının önlenmesinde kullanılan takviye edici gıda ürünleri, Tip 2 kolajen içerirler.

Tip III Kollajen

Ciltte bulunan kolajenin yaklaşık % 15’ini temsil eder. Cildin elastikiyetini korur ve yara onarımı için önemlidir.

Kollajen nedir
Kollajen nedir

Yaşlanma ve Kolajen (Collagen)

Sağlıklı ve genç bir cilt, yüksek kolajen seviyesiyle doğru orantılıdır.

Cilt yaşlanması üç aşamada incelenirse;

– İlk evrede, dermal tabakada bulunan (kolajen I ve III) bağlarının yenilenmesi yavaşlar. Dermisde, bu destek yapının kaybı sonucu cilt sarkmaya başlar ve kırışıklıklar daha da derinlere iner.

– İkinci evrede, dermisi oluşturan destek bağları (kolajen IV ve VII) yapısal bozulmaya uğrar ve kopar, bu yüzden cildin yapısal sağlamlığı kaybolur.

– Son evrede, cilt artık gerekli olan yüzey nemini koruyamaz, kurur, kırışıklıklar belirginleşir ve cilt kendi yaşını göstermeye başlar.

25 yaşından sonraki her yıl, kollajen sentezi ile ilgili % 1 oranında azalma görülür. Bu da demektir ki, 50’ li yaşlara gelindiğinde cildimizde bulunan kolajen miktarının yarısı artık kaybedilmiş olur.

Son yıllarda vücutta kaybedilen kolajeni yerine koymak için çeşitli kolajen takviyesi ürünler geliştirilmiştir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here