Nar Kabuğu Ekstresi

0
1405
Nar kabuğu ekstresi
Nar kabuğu ekstresi


Nar pek çok tedavi edici özelliği ile ve sağlığımıza kazandırdığı faydası ile en sağlıklı ve bol tüketilmesi gereken meyvelerden birisi olmuştur. Yapılan bazı araştırmalarda nar kabuğu ekstresinin suyundan daha sağlıklı ve faydalı olduğu söylenmektedir.

Nar kabuğu ekstresi başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan bizleri korumaktadır. İçerisinde bulunan antosiyaninler ve polifenoller sayesinde kollestrol ve şekeri de dengeleyen bir bitkidir. Nar kabuğu ekstresi kanser iyi geldiği söylenirken yapılan birçok araştırma da meme, cilt, bağırsak, yemek borusu ve prostat kanserlerinde fayda ettiği kanıtlanmıştır. Aslında genelde tüm meyvelerin kabukları faydalı olduğu söylenirken narın kabuğunun diğer meyvelere nazaran daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Evlerimizde tükettiğimiz narın kabuğu maalesef ki atılıyor. Tüketilen nar kabuğunun kurutularak ufaladıktan sonra serin bir yerde saklama kabında muhafaza edebilirsiniz. Ülkemizde birçok insan maalesef nar kabuğu ve nar kabuğu ekstresinin faydasından habersiz. Mesela nar kabuğunda yüksek oranda C vitamini vardır. C vitamini ise sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücutta kollajen üretimi için C vitamini kullanılır.Aslında birçok insan C vitaminini kapsül şeklinde tüketirken birçoğu ise yapay yollarla gideriyor. Özelikle Hindistan’da yaşayan insanların hastalıktan korunmak için nar kabuğu ekstresi kullandığını biliyor muydunuz?  Ecza dolaplarını ilaç yerine nar kabuğu ekstresi almıştır.

Nar Kabuğu Ekstresi Faydaları

1 – Şekeri düzenleyerek şeker hastalığını tedavi eder.

2 – Kötü huylu kolesterolü düzene sokarak tedavi eder

3 – Anti kanser özelliği ile kanser hastalığı ile savaşır. Nar kabuğu ekstresinin içerisinde bulunan bir madde kanser oluşumunu engellemekte ve oluşmuş kanseri tedavi etmektedir.

4 – Kalp rahatsızlıklarını tedavi ederek kalp büyümesini engeller. Nar kabuğu ekstresinin içerisinde buluna antioksidanlar oksitlenmeyi önleyerek kalbi birçok hastalıktan koruyor. Bu nedenle vücudunuza ne kadar çok antioksidan alırsanız kalbini için okdar faydalıdır.

5 – Cildimizi yenileme özelliği vardır. Ciltte anti-aging tkisi gösterir ve yenileyici özelliğe sahiptir.

6 – Damar sağlığını korur 

7 – Nar kabuğu ekstresi boğaz enfeksiyonuve öksürük gibi durumlarda rahatlamanıza yardımcı olur

8 – Nar kabuğu ekstresi diş çürümelerini engellemektedir

9 – Vücudunuzda olan birçok toksit maddelerle vücudunuzun savaşabilmesi için antioksidana ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücudun arınmasında büyük rol oynar. Nar kabuğu ekstresinde yüksek oranda antioksidan bulunduğu için zehirli maddelerin vücuttan atılmasına destek olur.

10 – Nar kabuğu ekstresi güneşte bulunan UVA ve UVB ışınlarının zararlarından sizi korur ve cildiniz çok fazla görmez.

11 – Yaşlanmaya ve buna bağlı kırışıklıklara engel olur. Nar kabuğu ekstresinin içerisinde bulunan bileşimler enzimlerin kollajen yıkımına engel olur ve böylece istenilen bir seviyeye ulaşır. Buda kişinin yaşlanmasını doğal yolla geciktirir.

12 – Nar kabuğu ekstresi doğal bir nemlendirici görevini alır. Cildin ph dengesini koruyan nar kabukları içerdiği elajik asit sayesinde cildin nemini kaybetmeden korumasını sağlar. Her zaman cildinizi yumuşak tutar.

13 – Akne sivilcelerden cildinizi korur. Bakteri ve enfeksiyonlara sebebiyet veren maddeleri vücuttan arındırarak tedavi eder.

14 – Yapılan bazı araştırmalara göre nar kabuğu ekstresinin demlenip içildikten sonra sakinleştirici bir özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

15 – Nar kabuğu ekstresi kumaşlarda ve kozmetik ürünlerinde doğal boya olaraktan kullanılmaktadır.

16 – Nar kabuğu ekstresi dövülüp toz haline getirildikten sonra yanıkların üzerine uygulanırsa yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

17 – Nar kabuğu ekstresi saçlarımıza da iyi gelmektedir. Saçınızın uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesini engeller. Bir diğer özelliği ise kepeklenmeyi önler.

18 – Sindirim sistemini destekler. Nar kabuğu ekstresi çay olarak tüketildiğine koit, ishal, safra ve ülser gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

19 – Kemik sağlığını destekler. Anti bakteriyel özelliği olan nar kabuğu ekstresi özellikle menopoz dönemi sonrası kadınlarda kemikleri kuvvetlendirir ve kemik erimesi riskini ortadan kaldırır.  

Nar Kabuğu Ekstresi Nasıl Tüketilir

Çay olarak tüketildiğinde 100 gram suyun içerisine 2 gram kurutulmuş nar kabuğu atarak 10 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülüp içilir. Nar kabuğu ekstresi eger ki ishal, hemoroid ve mide ağrısı için içilecekse bir günde 3 ya da 4 kez içilebilir. Sağlık üzerinde önemli etkisi olması için günde 2 veya 3 fincan tüketilebilir.       

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here