Sığır Kolajeni

0
4765
Sığır kolajeni
Sığır kolajeni

Sığır kolajeni, büyükbaş hayvanların, deri ve kemiklerinin özel yöntemlerle işlenerek vücudun sindirebileceği hale getirilmiş gıda takviyesidir.

Kolajen cildimizde, saç ve tırnaklarda, vücudumuzun neredeyse heryerinde bulunan asittir. Kolajen insan vücudun da en çok protein miktarını oluştur. Cilt, saç, eklem, tırnak ve kıkırdak dokusunun büyük bir kısmını kolajen oluşturur. Cildimizde ölü cilt hücrelerinin yerini alır, cildimize sağlamlık ve esneklik kazandırır.

Vücudumuz yaşlandıkça özellikle ergenlikten sonra yavaş yavaş kolajen miktarını kaybeder. Bol şeker içeren yiyecekler, sigara ve ciddi anlamda güneşe maruz kalma kolajen seviyesini ciddi anlamda düşürür. İnsan vücudunda birçok kolajen tipi bulunmaktadır.

Tip 1 Kollajen – Bu kolajen tipi vücutta en baskın bulunan kolajendir. Cilt elastikiyetini sağlar.

Tip 2 Kollajen – Tip 2 kolajen özellikle bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımına büyük anlamda katkıda bulunur.

Tip 3 Kollajen – Tip 3 kolajeni organlarımızla cildimizi oluşturan bir kolajendir. Cilde esneklik ve sağlamlık kazandırır. Ayrıca kalpte kan damarları ve doku yapımınsa çok büyük destek olur.

Tip 4 Kollajen- Tip 4 kolajeninin organları, kasları ve yağları çevreleyen dokuyu oluşturan endotel hücrelerinde bulunan bazal lamini oluşturmada önemli rol oynar.

Kolajen kaynakları arasında bulunan sığır kolajeni sığırların ciltleri, kemikleri ve derilerinden elde edilir.

Sığır kolajeni, yoğunlukla Tip 1 ve Tip 3 kolajen içerir bu iki tip kolajen insan vücudunda en çok bulunan ve en çok ihtiyaç duyulan kolajenlerdir. Sığır kolajeni zengin bir prolin kaynağıdır. Sığır kolajeni kas yapımı ve vücudun kendi kolajenine katkıda bulunması için oldukça yararlıdır.

Sığır kolajeni, cilt sarkmaları ve cilt kırışıklarının azltılmasına yardımcı olabilir, cilt esnekliğine yardımcıdır, cilt kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here