Yeşil Çay

0
386
Yeşil Çay
Yeşil Çay

Yeşil Çay Nedir?

Çay Asya kökenli küçük bir ağaç olan camellia sinensis bitkisinin yeşil yapraklarından elde ediliyor. İçtiğimiz siyah, yeşil ve beyaz çaylar aslında aynı bitkiden elde ediliyor. Sadece yaprakların biz insanlara ulaşma şekli farklı. Yapraklar toplandıktan hemen sonra oksitlenmeye başlıyor. Mesela siyah çay tamamen oksitlenirken yeşil çay da ise oksidasyon sürecine giren enzimler ısı yoluyla aktivitesini yitiriyor ve böylece yapraklar kuruyana kadar yeşil kalıyor.

Yeşil çay artık tepeden tırnağa vücudun her hücresi için yararlı hale geldi. Yeşil çay diğer çaylardan çok farklı olmamakla beraber sadece antioksidan kapasitesiyle içeceklerin baş tacı sayılabilecek duruma geldi. Özellikle son bahara girdiğimiz ayda artık sıcak içeceklere başlarken bu içeklerin en basında yeşil çay gelmektedir. Özelliklede sindirim sorunu yaşayanlar için yeşil çay tamamen olmazsa şifa kaynağı olmuştur. Yeşil çayda bulunan epi-gallo-kateşin-3-gallat adı verilen bir biyolojik ögenin vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obezite ile savaşmada oldukça önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Yeşil Çayın Faydaları

1- Yeşil çay ekstrasının içerisinde ki kasetinler sayesinde;  kanserin her aşamasında etki göstererek kanser ile mücadele ediyor. Özellikle meme kanseri riskini en aza indiriyor.

2-  Kan basıncının düzenlenmesini sağlarken bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etki gösteriyor.

3- Kolesterolü düşürdüğü de kanıtlanmıştır.

4- Deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur.

5- Tümörü küçültür.

6- Tansiyon hastalarında tansiyonu ayarlar.

7- Kan şekerini ayarlar.

8- Bakteri öldürürken grip virüsünü de yok eder.

9- Ağız kokusunu önler.

10- İçerisinde bulunan c vitamini sayesinde stresi azaltır.

11- Gribi önler. Yeşil çay içerisinde bulunan kafein sayesinde performansı etkiler ve yorgunluk uyku halini giderir.

12- İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflatır.

13- İçerisinde bulunan flavonoidler sayesinde kan damarlarınım güçlendirir.

14- Diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

15- Yaşlanmayı geciktirir.

16- Aynı zamanda en büyük özelliği hücre yenileyicidir.

17- Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını engeller.

18- Kemik erimesini engeller ve migreni geçirir.

19- Bağırsak hastalıklarına iyi gelen bir bitkidir.

20- Damar sertliğine karşı koruyucudur.

Yeşil çayın içerek verdiği faydalardan ziyade yüzeysel uygulama yapıldığında etki gösterdiği faydalarda vardır; yaralı bölgeye tampon yapıldığında o bölgeyi iyileştirir. Eğer ki gözleriniz şişmiş ise yeşil çayı demleyip soğuttuktan sonra gözlerinize pamuk yardımı ile uygularsanız şişlikler geçecektir. Ayaklarınızda mantar var ise demlenmiş ılık yeşil çayın içerisine ayaklarınızı sokarak mantar tedavi edilebilir.

Yeşil Çayın Zararları 

Yeşil çay ekstresi uykusuzluğa neden olabilir. Bazı kişilerde karaciğer sıkıntısına yol açabilir. Kişiden kişiye değişen alerjik reaksiyonlar gösterebilir.  Eğer ki herhangi bir hastalığınız var ise olabilecek yan etkilere karşı mutlaka kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz

Yeşil Çayı Nasıl Kullanabiliriz ?

Eğer yeşil çayı daha önce hiç içmediyseniz gün de en fazla 1 fincan ile başlayınız. Daha sonraki zamanlarda bu sayı 2-3 fincana çıkartılabilir. Yeşil çayın 5 fincandan fazlası vücudunuza zarar verebilir. Yeşil çay sıcak tüketildiği gibi soğukta tüketilebilir. Bu tercih mevsime göre değişiklik gösterir. Yeşil çay tüketilirken dikkat edilmesi gerekilen husus her defasında taze demlenmelidir.

Yeşil çayı poşet olarak temin ettiyseniz bir fincan kaynamış sıcak suyu (70-80 derece sıcaklıkta)cayın üzerine dökünüz. 45 ila 50 saniye arası ağzı kapalı bir şekilde bekletin. Bu demleme süresini fazla uzatmayın çünkü antioksidan özelliğini kaybedebilir. Daha sonra yeşil çayı tercihe göre soğuk ya da sıcak tüketin.

Yaprak şeklindeki yeşil çay ise; kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dakika bekleyin. 70 ila 80 derece sıcaklığa geldikten sonra üzerine bir çay kaşığı kuru yeşil çayı atınız. 2 ila 5 dakika arası suda demlendikten sonra çayı süzüp tercihe göre sıcak veya soğuk içiniz. Eğer ki kuru yeşil çayı bir çay kaşığından fazla atarsanız hoş olmayan acı bir tat olur.

Mümkünse taze ve güneşli olmayan ortamlarda bekletilen aktarlardan yeşil çayları tercih ediniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here